Vysoký výkon společnosti je úměrný tomu, kolik mají…
Jak dobíjet své baterky a žít život plný energie
Dnešní hektická doba na nás klade stále větší a větší požadavky. Požadavky narůstají, avšak čas, který máme k dispozici je omezený zdroj. Nelze jej nafukovat. Energie je však úplně jiný příběh. Když jsme plní energie, lépe fungujeme a věci nám jdou od ruky mnohem rychleji. Máme lepší náladu, dokážeme se lépe soustředit a prokazujeme větší vytrvalost a odolnost.
Jediným omezením ve vztahu k energii jsme my sami. Jak s ní nakládáme? Kde jí získáváme a obnovujeme? Čemu ji věnujeme? A na co ji naopak spotřebováváme?
5 pilířů wellbeingu a jejich vliv na vysokou úroveň energie
V našem loňském průzkumu Wellbeingu, který jsme realizovali ve spolupráci s agenturou MEDIÁN jsme zjistili, že téměř polovina Čechů (48%) pociťuje nedostatek energie. A zároveň se ukázalo, že na vysokou úroveň energie má vliv všech 5 pilířů wellbeingu (viz níže uvedený graf):
Zdraví – Spím dostatečně a kvalitně? Jím energeticky vyváženou stravu? Hýbu se?
Smysluplnost – Vnímám svůj život smysluplně? Využívám při své práci své talenty? Mám svůj život pevně v rukou? Mám optimistický náhled na život?
Finance – Věřím, že v budoucnu budu mít dostatek peněz? Jsem spokojený/á se svou životní úrovní a tím, co si mohu dovolit?
Vztahy – Jak silné jsou moje vztahy? Mám kolem sebe lidi, kteří mě podporují a můžu se na ně spolehnout?
Komunita – Žiju v místě, které mi vyhovuje? Jsem prospěšný svému okolí?
Jak žít život plný energie?
PRAVIDLO #1 – Budujte den kolem vašich přirozených rytmů
V padesátých letech badatel Nathaniel Kleitman objevil, že lidské tělo má tendenci se pohybovat v 90-120 minutových cyklech. V průběhu noci tyto cykly odpovídají různým fázím spánku. Během dne odpovídají různým úrovním energie a bdělosti. Kleitman označil tyto cykly jako „základní cyklus odpočinku a aktivity“.
Jim Loehr a Tony Schwartz ve své knize Síla plné angažovanosti říká: „Cirkadiánní rytmy vysvětlují příliv a odliv naší energie v průběhu dne. Každých 90-120 minut zažívá naše tělo příliv energie, během kterého se lépe soustředíme a jsme vysoce výkonní. Pak začneme toužit po odpočinku (ztrátou koncentrace, pocity hladu, žízně…), nastává odliv.“
Možná si říkáte, že to není realizovatelné, že musíte být k dispozici zákazníkům, reagovat na to, co se děje, co vám přistane v mailech…
Samozřejmě, že dokážeme tyto přirozené cykly potlačit a ignorovat. Většina z nás to i dělá. Tím si ale vyčerpává své zásoby energie. Když zůstáváme pracovat s vysokým nasazením v čase odlivu energie, v těle se zapíná režim „Bojuj nebo uteč!“ a vyplavují se stresové hormony. Tělo totiž musí zvládnout mimořádnou událost – delší pracovní nasazení namísto odpočinku. Stres mu dodá dodatečnou energii. Cenu, kterou za svou ignoranci platíme, je chronický nedostatek energie, různá autoimunitní onemocnění, civilizační choroby… chronická únava, která může vést až k syndromu vyhoření.
A co z toho pro nás plyne prakticky? Plánujte si den v cyklech!
Pro plánování v cyklech můžeme využít několik různých technik. První techniku vymyslel a zároveň v praxi ověřil Tony Schwartz. Knihu s názvem The Way We’re Working Isn’t Working napsal za méně než šest měsíců tak, že si svůj pracovní den rozdělil do třech 90 minutových cyklů proložených 20 minutovými přestávkami.
Technika POMODORO – rozdělte si 90 min na 3 cykly soustředěné práce po 25 min vždy s 5 min přestávkou mezi jednotlivými cykly. Po 90 minutách se zastavte a udělejte přestávku 20-30 minut.
Pravidlo 52/17 – Pokud je 25 min pro vás příliš krátkých (protože když nastává přestávka se akorát dostanete do správného pracovního módu), zkuste pravidlo 52/17. Z několika studií vyplynulo, že nejproduktivnější lidé mají tendenci pracovat průměrně 52 minut následovaných 17 minutovou přestávkou.
Krátké nebo delší přestávky pomáhají mozku se zotavit a tělu znovu načerpat energii. Přestávky by měly být součástí vašeho kalendáře, jinak bude vždy něco důležitějšího – urgentní email, telefonát… Přestávky můžete trávit chůzí, meditací, krátce si zdřímnout, popovídat si s kolegou, přáteli, s dítětem, procházkou v parku, zaběháním si, masáží, sledováním vtipného videa anebo třeba dobrým obědem s přáteli (důležité je, že mimo pracovní stůl).
Abychom si odpočinuli, je nutné se zbavit případného pocitu viny, že jsme líní a nechce se nám… Bez dobitých baterií totiž nebudeme moct pokračovat dál!
Pokud chcete pracovat na zvýšení své energie, přihlašte se na náš seminář ENERGY MANAGEMENT! Projdete energy auditem, prozkoumáte své přirozené tendence, zanalyzujete, kde energii ztrácíte, a zaměříte se na vytvoření rituálů a návyků, které vám pomohou pravidelně energii dočerpávat. Nejbližší volné termíny jsou 21. července a 8. září vždy od 17 do 20 hodin.
0 komentářů k zobrazení