Jak jste na tom s wellbeing kulturou? Daří…
Wellbeing v praxi
Wellbeing neodděluje práci od volného času, ale naopak je propojuje. Můžu si v pracovní době zajít na kafe s kamarádkou? Jak poznám coby zaměstnavatel, jestli všichni dostatečně pracují? To jsou otázky, které řeší jedna i druhá strana. Pojďme se na ně podívat z blízka.
Nejprve pár slov o wellbeingu. Zaměstnanci s vysokou úrovní wellbeingu jsou prokazatelně kreativnější, mají až dvojnásobnou produktivitu a zároveň cítí silnou sounáležitost s organizací. V celé organizaci panují přátelské a respektující vztahy, lidé se více zajímají jeden o druhého a jak se říká „je radost tam pracovat“. Paráda, skvělá myšlenka, ale jak je to v praxi?
Motivací většiny z nás je vykonávat kvalitní práci pro druhé, a přitom si zlepšovat svůj vlastní život. Jenže ono se nám do toho plete spousta nejrůznějších proměnných. Do práce totiž přicházíme s celým svým já – svými silnými stránkami, s chutí se něco naučit a něco vytvořit. Přicházíme však i s tím, co se děje doma, co žijeme po pracovním dni. Jsou to části, které v práci vyžadované nejsou, ale většinou zásadně ovlivňují naši pozornost, schopnost se soustředit, mít drive a energii. Ano, máme na mysli nemocné děti, konflikt s partnerem, dětmi, přáteli, nebo sousedy, nedostatek spánku, bolesti hlavy, zad, alergie, autoimunitní nemoci, problémy ve finanční oblasti, ale i naše koníčky, zájmy… Důležité je brát v úvahu celého člověka. Co se stane po pracovním dni, je stejně důležité jako to, co se děje během pracovního dne.
Zaměstnanci v dobrém zdravotním stavu, které jejich práce baví a celkově se cítí v pohodě, přispívají k lepšímu podnikání a lepším výsledkům.
Nezapomínejme, že zaměstnanci jsou jenom lidi a touží po úplně obyčejných věcech:
- déle si pospat a začít pracovat později;
- odejít z práce dříve, aby se postarali o potřeby své rodiny;
- být odměňováni za výsledky, a ne za čas trávený v práci;
- využívat výdobytky mobility a flexibility, které nabízejí moderní technologie;
- integrovat to nejlepší z jejich pracovního i osobního života;
- užívat si své koníčky a trávit čas s rodinou dříve než v důchodovém věku…
A přesto většina z těchto věcí není v tradičních organizacích k dispozici…
Stalo se vám někdy, že jste měli problém odejít z práce na vánoční besídku, závěrečné představení v ZUŠce nebo fotbalový zápas svých dětí? Nebo že jste v práci seděli hodně dlouho a předstírali, že něco děláte, protože odejít dříve nebylo možné?
Utopie, anarchie nebo osvícený CEO
Existují však již organizace nového typu, kde nesoutěží práce se životem, ale jde o život samotný. Jednou z firem, kde je wellbeing zaměstnanců prioritou, je americká firma Best Buy Co. Ve 14 hodin odpoledne vedoucí oddělení zavře svůj počítač a oznámí, že v daný den končí. Rozhodl se, že se koukne na nový film v kině. Jinde v rámci Best Buy, se řadový zaměstnanec v průběhu denní doby, kdy rozváží zboží po celé zemi, zúčastňuje rockových koncertů, on-line manažerka propagace, svobodná matka, odchází ve 14:30, aby si vyzvedla svého syna ze školy a držitel černého pásu Six Sigma, tráví třetinu svého času na chatě.
Někomu se to může zdát jako utopie a totální anarchie. Tohle je však realita, odvážná iniciativa osvícené organizace k překonání rostoucího vyhoření, stresu, pracovního tlaku a přílišných odchodů zaměstnanců. Program nazvali ROWE – Results-only Work Environment (česky pracovní prostředí řízené pouze výsledky), cílem kterého, je vyjít vstříc svým zaměstnancům.
Čas je irelevantní – počítají se výsledky
Základem odměn jsou dosažené výsledky a hodnocení výkonnosti, čas nebo fyzická přítomnost je irelevantní. Pokud se dostavíte do kanceláře ve 14:00, případně v té době odcházíte, nepřicházíte pozdě, ani neodcházíte brzy. “Čas je irelevantní – počítají se výsledky,” shrnuje spoluzakladatel programu Jody Thompson.
Jak je možné, že tato organizace ještě existuje? Čtěte dál: odchody zaměstnanců v online odděleních se snížil o 90 %, v logistice o 52 % a ve skladu o 75 %. Produktivita zaměstnanců průměrně vzrostla o 35 %. Odchody nových zaměstnanců během prvních tří měsíců klesly ze 14 % na 0%, naopak jejich spokojenost s prací vzrostla o 10 % a skóre výkonnosti týmu vzrostlo o 13 %.
Zaměstnanci Best Buy říkají, že jejich nová svoboda změnila jejich životy. To, jestli pracují více či méně hodin přestali počítat, rozhodně by ale neměnili – jsou šťastnější a produktivnější.
Dalším příkladem toho, kdy zaměstnavateli záleží na tom, jak žijí jeho zaměstnanci, je společnost Origami. Zakladatel a CEO společnosti, Robert Petrie umožňuje svým lidem, aby žili svůj život, jak potřebují. „Pokud jsou klienti spokojeni, zaměstnanci mohou odejít ve 14 hodin, aby stihli školní koncert nebo fotbalový zápas svých dětí. Je mi jedno, jestli si svou práci dokončí v rámci pracovní doby, nebo mezi půlnocí a šestou hodinou ráno. Dáváme jim práci a věříme, že ji udělají.“ vysvětluje Petrie.
Jak na to?
Zdá se vám to nemožné? Říkáte si, že ve vaší firmě to prostě nejde a tečka? Z vlastních zkušeností víme, že daný přístup implementovat lze, ale za určitých předpokladů:
- Manažeři dovedou zadat a monitorovat úkoly zaměstnance nezávisle na tom, jestli pracuje u vedlejšího stolu, v kanceláři o patro výš nebo 50 km daleko
- Home office neslouží na zařizování osobních záležitosti (zde doporučujeme nastavit jasná pravidla fungování home office v organizaci)
- Odměňovací systém hodnotí výkonnost a ne odsezené hodiny
- Jedná se o pozice, kde není nutná přítomnost na pracovišti z důvodu přímého kontaktu s klientem, ať už interním či externím
Vytvoření wellbeing kultury je možná největší a zároveň do budoucna nevyhnutelnou výzvou pro organizace; vyžaduje odhodlání manažerů přehodnotit priority organizace a přijmout kulturu podporující wellbeing zaměstnanců jako svou strategickou prioritu. Jejich úkolem je zlepšit životy lidí, protože tím zlepší výkon celé organizace.
0 komentářů k zobrazení